Retete diverse - bucatarie, pictura, goblen
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Divertisment

+3
gina
geta.c
Aisha
7 participanți

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Divertisment - Pagina 6 Empty Re: Divertisment

Mesaj Scris de daniela Mier 15 Iun 2011, 11:12

nu cred ca sint fructe ci un soi de tartacute cu forma asta ciudata da foarte expresiva.Daca le-or vedea barbati o sa le consume pe post de afrodisiacice s-au pentru marirea p.....lui ca toate ziarele urla de anunturi de astea,iar astea mai sint si bio deci de doua ori la moda.Doamna spune-ne si noua ce sint draciele alea sa nu murim prosti
daniela
daniela
Zina soarelui
Zina soarelui

Mesaje : 796
Data nasterii : 06/04/1957
Data de inscriere : 15/12/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Divertisment - Pagina 6 Empty Re: Divertisment

Mesaj Scris de geta.c Mier 15 Iun 2011, 11:40

Divertisment - Pagina 6 384173 Divertisment - Pagina 6 469693 [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Divertisment - Pagina 6 Empty Re: Divertisment

Mesaj Scris de Aisha Mier 15 Iun 2011, 11:57

Iubitele mele, poza este de pe "Poza zilei" si nu ma duce mintea ce fruct/leguma or fi!
Dar daca femeile ar fi cele mai interesate de "consumarea" lor?!
Divertisment - Pagina 6 773179 Divertisment - Pagina 6 906115
Aisha
Aisha
Admin

Mesaje : 5531
Data nasterii : 15/12/1967
Data de inscriere : 19/01/2010
Localizare : Bucuresti

https://arta-frumoasa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Divertisment - Pagina 6 Empty Re: Divertisment

Mesaj Scris de geta.c Mier 15 Iun 2011, 15:07

Divertisment - Pagina 6 906115 Divertisment - Pagina 6 498129
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Divertisment - Pagina 6 Empty Re: Divertisment

Mesaj Scris de geta.c Vin 17 Iun 2011, 13:13

Dragele mele,
De foarte mult timp ma tineam sa va spun ceva iar acum mi-am amintit si mi-am luat indemnul sa va scriu.
Nu este o gluma ci, ceva care merita cu prisosinta de luat in serios. Este vorba despre un serial TV. Cuvintele mele se adreseaza in mod special celor care nu stiu de existenta acestui serial.
Din capul locului va spun ca nu este vorba de vre-o telenovela cu care ne-au obisnuit televiziunile. Dar nici nu este vorba despre o actiune moderna, ci dinpotriva.
Acest serial se numeste Dae Jang Geum /Jewel in the Palace / Great Jang Geum sau Giuvaerul palatului cum îl ştim noi. si este o dramă istorică coreeană produsă de MBC în anul 2003.
E complet diferit de tot ce am vazut in ultimii ani.
Este un film unde mai putem vedea feminitate, delicatete, gingasie, noblete sufleteasca, respect pentru cei din jur, spirit de sacrificiu, dragoste neconditionata, barbatie si multe alte virtuti, valori morale pe care, din pacate, in viata reala greu le intalnesti.
Pe linga informatia extreme de utila pe care o transmite, mai are si un mesaj de speranta, iubire si multa, multa liniste.
Vizionindu-l nu doar te calmezi, uitind de viltoarea evenimentelor de peste zi, multe chiar negative, dar mai si inveti a lupta pentru adevar, a lupta pentru a-ti atinge un scop nobil, pentru a realiza un vis si o promisiune facuta, si mai ales- pentru a demonstra ca si oamenii saraci sunt de o mare valoare.
Este a treia oara cand il vizionez dar, ca si prima oara il vad cu rasuflarea taiata. Aduce o mare satisfactie, chiar sunt multe sfaturile legate de bucatarie , boli, plante medicinale etc… extraordinare, mai ceva ca…”bunica stie tot”.
Dar cred ca cel mai puternic mesaj transmis de eroina principala e ca speranta, firava cum e ea, nu trebuie uitata, nu trebuia parasita si visul urmeaza a fi realizat intotdeauna, atita timp cit e un vis nobil, curat si sincer.

Stiu ca este doar un film, dar actiunea este atat de convingatoare... Invatam inca odata, prin atitudinea si exemplul lui Janggeum, ca priincipiile pe care le avem ( despre bine, frumos si moral ) pot fi tinute... ca merita sa luptam pentru curatenia sufleteasca... ca putem fi corectein situatiile cele mai grele, chiar si atunci cand cei din jur cauta calea mai usoara si folosesc orice metoda ca sa-si atinga scopul.
Filmul dezbate un subiect real si universal ( dureros in acelasi timp): LUPTA PENTRU PUTERE, LA ORICE NIVEL SOCIAL. Eu una, cred ca avem ceva de invatat...

"Giuvaierul Palatului" sau "Jewel in the Palace" este o dramă istorică coreeană produsă de MBC în anul 2003. Drama a avut mare succes în Coreea şi nu numai, obţinând numeroase premii şi înregistrând rating-uri foarte mari.
"Dae Jang-Geum" a cunoscut succesul extins în Asia, în locuri cum ar fi Iran, China, Taiwan, Hong Kong, Malaysia, Singapore, Brunei, Japonia, Indonezia, Filipine, Thailanda, Vietnam.De asemenea acesta a rulat şi în Australia, SUA, România, Ungaria, Rusia, Canada, Israel etc.

Pe langa toate astea, filmul are si o actiune frumoasa,.actiune care se petrece in Coreea, cu mai bine de 500 de ani în urmă. Într-o lume dominată de bărbaţi şi discriminări sociale, în timpul dinastiei Chosun, o femeie uimeşte printr-un destin ieşit din comun. Jang-geum, o tânără săracă, începe să lucreze în bucătăria palatului regal. Cu timpul ea devine o prezenţă de neînlocuit în palat. Prin ce împrejurări ajunge frumoasa Jang-geum prima femeie medic, intrând astfel în istorie? Urmariti serialul, este de-a dreptul fascinant din ce in ce mai mult cu fiecare episode urmarit.

La noi, în România au fost ca o gură de aer proaspăt într-o industrie cinematografică sufocantă.
O prietenie ce vegheaza dincolo de nori Bucataria Regala.
Locul in care se concentreaza cultura , luxul , disciplina culinara.
Locul pregatirii meselor cele mai fastuoase din intreg regatul
Serialul a avut un mare succes atât pe plan naţional cât şi internaţional Castigand totodana si numeroase premii importante..
La tvr1 a ajuns la ep.5. Va recomand sa le revedeti musai si pe cele din urma , ca sa intelegeti mai bine actiunea. Dar si de la ep.5 tot este bine. Iar daca nu va intereseaza actiunea, oricum, in fiecare episode aveti de invatat cate ceva extrem de util.

Sunt sigura ca, dupa vizionarea acestui serial, veti dori sa-l revedeti mai devreme sau mai tarziu. Si…ma veti pomeni si pe mine…
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Divertisment - Pagina 6 Empty Re: Divertisment

Mesaj Scris de Aisha Vin 17 Iun 2011, 16:31

Multumim mult de idee si de sfat Geta.
Mama il urmareste intens, eu cand am timp il vad.
Aisha
Aisha
Admin

Mesaje : 5531
Data nasterii : 15/12/1967
Data de inscriere : 19/01/2010
Localizare : Bucuresti

https://arta-frumoasa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Divertisment - Pagina 6 Empty Re: Divertisment

Mesaj Scris de geta.c Dum 19 Iun 2011, 01:56

Divertisment - Pagina 6 384173
Divertisment - Pagina 6 384173
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Divertisment - Pagina 6 Empty Re: Divertisment

Mesaj Scris de geta.c Dum 07 Aug 2011, 19:07



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Divertisment - Pagina 6 Empty Re: Divertisment

Mesaj Scris de geta.c Joi 11 Aug 2011, 20:48

Divertisment - Pagina 6 384173
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Divertisment - Pagina 6 Empty Re: Divertisment

Mesaj Scris de Aisha Joi 11 Aug 2011, 22:01

De unde le tot scoti ca am ras de l-am speriat pe barbatu-meu....

Aisha
Aisha
Admin

Mesaje : 5531
Data nasterii : 15/12/1967
Data de inscriere : 19/01/2010
Localizare : Bucuresti

https://arta-frumoasa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Divertisment - Pagina 6 Empty Re: Divertisment

Mesaj Scris de geta.c Joi 11 Aug 2011, 22:43

Paaai, tre sa-l previi sa fie atent atunci cand vrea sa-ti faca o surpriza... Divertisment - Pagina 6 384173
La tine nu-i bai ca ai doar iepuras dar, la mine, cand pleaca catelu, vine motanu si...sa vezi atunci vanatoare de soricei... Divertisment - Pagina 6 469693
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Divertisment - Pagina 6 Empty Re: Divertisment

Mesaj Scris de Ruxandra Vin 12 Aug 2011, 08:41

Divertisment - Pagina 6 469693 Divertisment - Pagina 6 469693 Divertisment - Pagina 6 469693
Ruxandra
Ruxandra
Zina zorilor
Zina zorilor

Mesaje : 309
Data nasterii : 03/06/1990
Data de inscriere : 12/12/2010
Localizare : Jimbolia

Sus In jos

Divertisment - Pagina 6 Empty Re: Divertisment

Mesaj Scris de daniela Vin 12 Aug 2011, 23:21

Lume nebuna da haioasa.Mai vrem! Divertisment - Pagina 6 4150224231 Divertisment - Pagina 6 1482027262
daniela
daniela
Zina soarelui
Zina soarelui

Mesaje : 796
Data nasterii : 06/04/1957
Data de inscriere : 15/12/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Divertisment - Pagina 6 Empty Re: Divertisment

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum