Retete diverse - bucatarie, pictura, goblen
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Muzica pentru toti

+4
gina
cora
geta.c
Aisha
8 participanți

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de geta.c Joi 16 Iun 2011, 09:44

Adina, povestea ta de dragoste cu sotul tau, m-a fascinat !
Muzica pentru toti - Pagina 4 785909699

Asta este o dedicatie pentru voi amandoi ! Muzica pentru toti - Pagina 4 3455691849

daniela
daniela
Zina soarelui
Zina soarelui

Mesaje : 796
Data nasterii : 06/04/1957
Data de inscriere : 15/12/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de geta.c Joi 16 Iun 2011, 12:36

Ai de mineeee ! M-ai lovit drept la inima !!!! Muzica pentru toti - Pagina 4 203228 Muzica pentru toti - Pagina 4 203228 Muzica pentru toti - Pagina 4 337545624 Muzica pentru toti - Pagina 4 337545624
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de daniela Joi 16 Iun 2011, 16:46

Sus capul Adina o veni el soarele si in ograda noastra.Cit crezi ca mai suporta romanul umilintele ,injosirile si saracia asta pina sa iasa in strada?Nu ca n-o fi mai bine afara daca esti cu cei dragi ,depinde cum reusesti sa te adaptezi s-au sa suporti singuratatea,pentru ca vei fi mult timp singura,Sotul plecat cu serviciu,baiatul cu scoala si ale tinereti,tu daca nu iti vei gasi repede serviciu iti va fi tare greu.Da tu sti cel mai bine ce si cum. Bafta oricum,noi si de departe vom fi alaturi de tine.
daniela
daniela
Zina soarelui
Zina soarelui

Mesaje : 796
Data nasterii : 06/04/1957
Data de inscriere : 15/12/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de daniela Joi 16 Iun 2011, 17:08

Geto in timp ce fiemea punea filmuletele eu am plecat de acasa la spital la Witing sa fac niste analize la ochi.Si ma pune dracu sa alerg dupa masina 282 ca eram in intirziere,si nu ma impiedic si ma latesc in mijlocul drumului cit is de mare,masina din spate ratindu-ma la o palma sa nu ma buseasca.Ma ajutat cineva sa ma ridic si sa ma curat da ma durea genunchiul drept ca deabia puteam sta in picioare.Bineinteles ca am ratat masina,m-am urcat cu greu in urmatoarea iar la Gara de nord am lut taxiul ca nu mai puteam calca.A facut analizele dupa ce mi-au facut un calmant in camera de garda ca Witingul nu are ortopedie si apoi sontc,sontic pe jos pina la spitalul militar de alaturi.Surpriza, ce ziceam eu ca e o contuzie si o julitura s-a dovedit a fi o fisura de tibie si ruptura de menisc si uite asa m-am ales cu piciorul in gips pina in sold.Alta data sa ma invat minte si sa nu mai alerg dupa nimic la virsta mea.
daniela
daniela
Zina soarelui
Zina soarelui

Mesaje : 796
Data nasterii : 06/04/1957
Data de inscriere : 15/12/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de geta.c Vin 17 Iun 2011, 19:10

Vai Daniela ! Ce ghinion ! Tare rau imi pare ! Te rog sa ai grija de tine si sa te vindeci cat mai repede. Bine macar ca are cine sa te mai ajute la una si la alta. Lasa ca, uite, te mai iei si cu noi , si durerea o vei simti mai suportabila. Sanatate multa !
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de geta.c Lun 27 Iun 2011, 00:27



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de geta.c Lun 18 Iul 2011, 11:17



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de geta.c Joi 21 Iul 2011, 16:02



Muzica pentru toti - Pagina 4 234460 Muzica pentru toti - Pagina 4 2206329344
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de geta.c Vin 29 Iul 2011, 10:58



Aici este decernarea Oscarului

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de geta.c Mier 03 Aug 2011, 12:51



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de geta.c Joi 04 Aug 2011, 00:10

Moment magic la Opera din Roma.Lectia de patriotism !!!!
Silvio Berlusconi lovit de Giuseppe Verdi

12 martie 2011. Italia a sărbătorit aniversarea a 150 de ani de la unire şi cu acest prilej a fost organizat la Opera din Roma un spectacol cu una dintre cele mai simbolice lucrari dedicate acestei uniri: Nabucco de Giuseppe Verdi. Dirijor: Riccardo Muti.
Nabucco de Verdi este o lucrare muzicală politica: ea evocă povestea de înrobire a evreilor în Babilon, şi celebra piesa "Va pensiero" este cantata de corul sclavilor oprimaţi. În Italia, acest cântec este simbol al căutarii libertatii poporului, care în 1840 - anul în care opera a fost scrisă - era asuprit de către Imperiul habsburgic, luptand până la crearea Italiei unificate.

Înainte de spectacol, Gianni Alemanno, primarul Romei, a urcat pe scena pentru un discurs ce denunta reducerile din bugetul culturii, de catre guvern. Alemanno este membru al partidului de guvernământ şi fost ministru in guvernul Berlusconi.

Această intervenţie politică într-un moment cultural dintre cele mai simbolice pentru Italia, a produs un efect neaşteptat, mai ales ca Sylvio Berlusconi era prezent la spectacol ...

Times -
Riccardo Muti, dirijor, spune că a fost o reactie de revoluţie: "La început, am fost ovaţionat de public. Apoi am inceput spectacolul de operă. Totul mergea foarte bine, dar cand am ajuns la celebrul cântec Va Pensiero, imediat am simtit ca atmosfera a devenit tensionată în audienţă. Exista lucruri pe care nu le poţi descrie, dar le simti. Anterior, tăcerea publicului era preponderenta. Dar atunci când oamenii au realizat ca Va Pensiero va începe, tăcerea a fost schimbata cu o fervoare reala. Se putea simţi reacţia viscerală a publicului la lamento-ul sclavilor cântând "Oh ţară, atât de frumoasă şi de pierduta! .>".

În timp ce corul se apropia de sfârşit, audienţa deja striga "Bis! "Publicul a început să strige:" Trăiască Italia!" Şi "Vive Verdi!" Oamenii din balcoane au început să arunce cu mesaje patriotice, unii solicitand chiar: "Muti, senator pe viaţă"!

Deşi acesta a mai acordat doar o singura dată la La Scala din Milano în 1986, un BIS, acum s-a aratat reticent în a acorda "a doua oara un bis" . "O operă ar trebui cantata de la început până la sfârşit si nu am vrut să se interpreteze un bis.", a declarat Muti.

Dar in public se trezise deja sentimentul de patriotism. Într-un gest teatral, dirijorul se întoarce pe podium si se confruntă atât cu publicul cat şi cu Berlusconi, aflat in sala. Asta e ceea ce s-a întâmplat:
[După ce apelul pentru un "bis" din "Va Pensiero" s-a oprit, s-a auzit în public: "Trăiască Italia!"]
Dirijorul Riccardo Muti: Da, sunt de acord cu "Trăiască Italia", dar ... [Aplauze]
Muti: Am peste 30 de ani de cariera şi am trăit ca un italian care a călătorit în întreaga lume de multe ori. Mi-e ruşine de ceea ce se întâmplă în ţara mea. Aşa că voi aproba cererea dvs. de bis pentru "Va Pensiero". Fac asta nu doar pentru sentimentul pe care il incerc, ci pentru că in seara asta, dirijand corul cântând "O, ţara mea, frumoasă şi pierduta," m-am gândit că dacă vom continua în acest fel vom ucide cultura pe care Italia a fost construita. În acest caz, noi, ţara noastră am deveni cu adevărat "O, ţara mea, frumoasă şi pierduta,"[Aplauze, inclusiv a artiştilor pe scena]
Muti: - Eu, Muti, am tăcut prea mulţi ani. Permiteţi-mi acum ... ar trebui să dam un sens acestui cântec! Suntem în casa noastră, pe scena capitalei, impreuna cu un cor care a cântat foarte frumos, si, dacă nu va suparati, va invit să vă alăturaţi pentru a cânta împreună cu acest cor.

"Am văzut grupuri de oameni ce se ridicau în picioare. Toata opera din Roma s-a ridicat. Şi, de asemenea, corul. A fost un moment magic de operă.>"
> În seara aceea nu a fost numai o reprezentare a operei Nabucco. A fost si o splendida lectie de patriotism dar, de asemenea, o declaraţie dura la adresa politicienilor.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

PS.
Mie una, mi s-a ridicat parul de pe brate.
In mod sigur este valabil si pentru tarisoara noastra... Muzica pentru toti - Pagina 4 341357
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de geta.c Sam 06 Aug 2011, 14:02

Puteti crede ce vreti voi insa eu mor dupa melodia asta dar si dupa stilul si interpretarea artistei...Cu greu am regasit-o sa v-o arat, deoarece uitasem numele interpretei.
Sunt mai multe filmulete cu aceasta melodie insa, am ales varianta asta deoarece sunt exprimari diferite in imagini.

Madeleine Peyroux

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de geta.c Sam 06 Aug 2011, 14:02

Muzica pentru toti - Pagina 4 2206329344
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de Aisha Sam 06 Aug 2011, 19:07

La Nabuco... am ramas fara cuvinte!
Intr-adevar mi s-a ridicat parul pe brate...

Pentru melodiile Madeleinei multumesc din tot sufletul.
Absolut minunate!
Aisha
Aisha
Admin

Mesaje : 5531
Data nasterii : 15/12/1967
Data de inscriere : 19/01/2010
Localizare : Bucuresti

https://arta-frumoasa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de geta.c Sam 06 Aug 2011, 19:13

Chiar ma gandeam ca poate n-o sa placa nimanui insa eu am aratat ce-mi place mie. Nu-i asa ca-i faina ! Muzica pentru toti - Pagina 4 203228 Muzica pentru toti - Pagina 4 2206329344 Ce ma bucur ca te-ai potrivit la gusturi cu mine !
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de Aisha Sam 06 Aug 2011, 19:21

Chiar imi place in mod deosebit si nu o auzisem pana acum....
Muzica pentru toti - Pagina 4 3455691849
Aisha
Aisha
Admin

Mesaje : 5531
Data nasterii : 15/12/1967
Data de inscriere : 19/01/2010
Localizare : Bucuresti

https://arta-frumoasa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de geta.c Sam 06 Aug 2011, 19:33

Eu o descoperisem de vre-o doi ani si de atunci o mai ascultam din cand in cand, pentru ca iti creeaza o stare speciala stilul ei. La un moment dat am uitat cum o cheama dar mi-am amintit de ea o data cu moartea lui Amy Winehouse.. Chiar mi-a sarit inima ca am crezut ca ea este, deoarece seamana tare mult la stil...Hihi, A trebuit sa rog pe cineva sa mi-o aduca de pe un forum pe care o postasem tot eu mai de mult, dar unde nu mai activez. Am vrut musai sa v-o arat deoarece banuiam eu ca e cam necunoscuta. Si chiar merita ascultata cu repetitie uneori....
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de geta.c Sam 06 Aug 2011, 20:04

O tanara de 19 ani chiar necunoscuta dar ce frumos canta si...ce croiala are bustul de la rochie... Muzica pentru toti - Pagina 4 225572

geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de geta.c Sam 06 Aug 2011, 20:21

...si o melodie care, este imposibil sa nu te faca sa n-o fredonezi...

geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de geta.c Sam 13 Aug 2011, 22:57

Daca sunteti pe faza, in momentul asta se transmite in direct de la Mangalia un festival de muzica, pe Tvr 3.
Directia 5 tocmai a terminat o interpretare exceptionala a unei melodii. Si totul live. Muzica pentru toti - Pagina 4 203228
geta.c
geta.c
Admin

Mesaje : 2444
Data nasterii : 25/03/1954
Data de inscriere : 04/12/2010
Localizare : Galati

Sus In jos

Muzica pentru toti - Pagina 4 Empty Re: Muzica pentru toti

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum